Zaznacz stronę

Dziś wybór ubezpieczenia samochodu nie jest już problemem. Poza otwartymi dla klientów oddziałami firm ubezpieczeniowych i chętnymi na spotkanie agentami masz do dyspozycji również kilka porównywarek internetowych, które pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Zobacz porównanie kilku z nich.

Kalkulator OC? Nie słyszałem

To oczywiście mało prawdopodobny scenariusz, bo kalkulatory już dawno opanowały polski rynek ubezpieczeń. Ale jeśli rzeczywiście nie miałeś jeszcze okazji z niego korzystać, szukając ubezpieczenia OC, wyjaśniamy.

Kalkulator OC jest narzędziem, dzięki któremu porównasz przygotowane dla Ciebie oferty ubezpieczeniowe. Możesz go używać właściwie w każdym miejscu: w domu, w pracy, a nawet w parku, odpoczywając na ławce, jeśli masz smartfon z dostępem do internetu. Zalety?

 • Łatwy w obsłudze. Czytając artykuł dalej, przekonasz się, jak bardzo.
 • Zapewnia wygodę. Nie musisz fatygować się do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego czy na spotkanie z agentem. Ubezpieczenie wybierzesz i kupisz przez internet.
 • Pozwala zaoszczędzić czas. Chociażby na dojazdach do przedstawicieli TU, ale samo porównanie zajmie Ci tylko kilka minut.
 • Oferty są przystosowane do Twoich oczekiwań. Pytania w formularzu pozwalają aplikacji zebrać najważniejsze informacje. To na ich podstawie zostanie przygotowana oferta i wyliczona składka specjalnie dla Ciebie.
 • Bezpłatny. Jeśli natkniesz się na platformę, która będzie wymagała podpięcia karty płatniczej, bądź ostrożny. Takie dane nie są potrzebne do wyliczenia Twojej składki. Co najwyżej do jej opłacenia w końcowej fazie zakupu, jeśli wybierzesz taką formę płatności.
 • Pozwala wybrać najbardziej opłacalną ochronę. Dzięki temu, że narzędzie gromadzi w jednym miejscu oferty wielu ubezpieczycieli, będziesz mógł świadomie wybrać najkorzystniejszą opcję.

Jak działa kalkulator ubezpieczeń?

Do tej pory byłeś wierny swojemu agentowi ubezpieczeniowemu, ale przyszedł czas na zmiany i chciałbyś poszukać polisy za pomocą porównywarki OC? Sprawdź, jak się za to zabrać.

Najpierw kilka pytań

Poszukiwania ubezpieczenia przez internet – w kalkulatorze rozpoczniesz od wypełnienia formularza. Żeby oferty, które otrzymasz za chwilę, odpowiadały Twoim potrzebom i spełniały Twoje oczekiwania, ubezpieczyciele muszą Cię trochę poznać.

Co musi wiedzieć kalkulator? Przede wszystkim zapyta o parametry samochodu, który chcesz ubezpieczyć, ale także będzie chciał poznać Twoje doświadczenie na drodze i kilka faktów na Twój temat, jak chociażby miejsce zamieszkania, wiek czy stan cywilny. Oczywiście wybierzesz też zakres ubezpieczenia, który Cię interesuje.

Czas na porównanie ofert

Po wypełnieniu formularza tylko kilka sekund dzieli Cię od otrzymania listy przygotowanych dla
Ciebie ofert. Zazwyczaj otrzymujesz kilkanaście propozycji, zróżnicowanych przede wszystkim pod względem ceny. Jeśli jesteś nastawiony tylko na OC, zakres będzie podobny w każdym TU. Jeśli jednak będziesz chciał poznać także oferty dobrowolnych ubezpieczeń, poza ceną zwróć uwagę również na zakres ochrony.

Polisę możesz kupić online

Ubezpieczenie wybrane? Żeby je kupić nie musisz dzwonić do agenta czy fatygować się do siedziby ubezpieczyciela. Zazwyczaj kalkulatory dają możliwość zakupu ubezpieczenia z poziomu tego narzędzia.

 1. Wybierz odpowiadającą Ci ofertę.
 2. Kliknij przycisk zakupu.
 3. Uzupełnij swoje dane osobowe, jeśli na etapie wypełniania formularza któreś pominąłeś.
 4. Opłać składkę przez internet.
 5. Odbierz i wydrukuj polisę, którą otrzymasz na skrzynkę mailową.

Który kalkulator OC wybrać?

Na pierwszy rzut oka narzędzia służące do porównania ofert ubezpieczeniowych wyglądają podobnie. Różnią się tylko niuansami. Przyjrzyjmy się bliżej kilku kalkulatorom.

Kalkulator OC na Mubi.pl

Obliczenie OC w kalkulatorze Mubi zajmuje od 3 do 6 minut. W obsłudze tej porównywarki właściwie nie ma nic trudnego, bo formularz składa się tylko z podstawowych i naprawdę niezbędnych pytań, przez które szybko i bez problemu przebrniesz. Rzetelne odpowiedzi pozwolą Ci otrzymać całą listę ofert od kilku ubezpieczycieli. Jak wygląda to narzędzie i jakie daje możliwości?

Na liście przygotowanych dla Ciebie ofert znajdziesz informację o tym:

 • jaki jest zakres oferowanego ubezpieczenia,
 • który ubezpieczyciel zaproponował określone warunki,
 • jak wysoką składkę będziesz musiał zapłacić za daną polisę.

Dodatkowo pod ceną znajdziesz możliwość wyświetlenia szczegółów oferty, a w nich więcej informacji na jej temat. W razie wątpliwości o każdą z nich możesz zapytać doradcę, który oddzwoni do Ciebie, gdy zamówisz rozmowę. Żeby to zrobić powinieneś podać swój numer telefonu i określić, o jakiej porze będziesz czekał na kontakt.

Nad listą proponowanych ubezpieczeń samochodu znajdują się standardowe opcje sortowania, dzięki którym ułożysz oferty od najtańszej do najdroższej, alfabetycznie lub wyszczególnisz te, które zapewniają interesującą Cię ochronę, np. tylko zawierające AC.

Wybrałeś oferty najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb, ale nadal wahasz między dwoma lub trzema? W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże Ci szczegółowe porównanie. Swoich faworytów dodaj do porównania i wyświetl zestawienie. Przejrzenie ich w tabeli na pewno ułatwi Ci zadanie.

Wróćmy na chwilę do formularza. Na pewno zauważyłeś, że niektóre pola nie są obowiązkowe. Imię, nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny pojazdu i dane kontaktowe w większości towarzystw nie są potrzebne do wyliczenia składki. Niektóre TU, jak Proama czy Generali wymagają podania ich już na etapie kalkulacji. Jeśli dotąd tego nie zrobiłeś, możesz łatwo do nich wrócić. Wystarczy, że znajdziesz logo firm, które wymagają Twoich personaliów.

Kalkulator OC nie służy jednak tylko do porównania ofert ubezpieczeniowych. Po wybraniu odpowiedniej zakupisz ją online. Na tym etapie zostaniesz poproszony o podanie wszystkich danych osobowych, bo muszą znaleźć się na Twojej polisie. A tę otrzymasz mailowo po opłaceniu i zaksięgowaniu składki.

Kalkulator OC na Rankomat.pl

Podobnie jak formularz na Mubi.pl, również ten Rankomatu zapamiętuje dane, które ostatnio wpisałeś. Jeśli więc nie zdecydujesz się na zakup polisy od razu, po powrocie na tę platformę nie będziesz musiał wypełniać wszystkiego od nowa.

Otrzymasz oferty, spośród których możesz wybrać te najbardziej odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Najpierw jednak ustaw filtry według własnych preferencji i przejdź do porównania. Masz możliwość zapoznania się z zakresem ubezpieczeń. Niektóre z nich są oferowane wraz z dodatkami, np. ochroną opon, co jest widoczne tuż pod standardowymi polisami. Mimo tego kalkulator umożliwia podejrzenie szczegółów poszczególnych ofert.

Kalkulacja nie miałaby sensu bez przedstawienia cen ubezpieczeń. W Rankomacie poznasz nie tylko całkowity koszt ubezpieczenia, ale też wysokość raty, jeśli chciałbyś skorzystać z takiej formy płatności.

Jeśli po zestawieniu ze sobą kilku ofert nadal miałbyś wątpliwości, Rankomat po więcej informacji odsyła do doradcy, umożliwiając zamówienie rozmowy telefonicznej. Pewni swojego wyboru kierowcy mogą kupić polisę za pośrednictwem porównywarki lub po przejściu na stronę ubezpieczyciela.

Pod listą przygotowanych dla Ciebie propozycji otrzymujesz jednocześnie wykaz tych ubezpieczycieli, którzy nie mają odpowiedniej dla Ciebie oferty lub wymagają przesłania dodatkowych danych, np. imienia i nazwiska.

Kalkulator OC na mfind.pl

Maksymalnie uproszczony graficznie formularz odzwierciedla prostotę dalszej części narzędzia. Otrzymany wykaz ofert możesz zawęzić jedynie pod względem zakresu ubezpieczenia. Za to kalkulator automatycznie sortuje je od najniższej do najwyższej ceny. Tutaj składka jest podana na pierwszym miejscu, wraz z całkowitą kwotą, którą musiałbyś zapłacić, jeśli zdecydujesz się na płatność w ratach.

Oprócz wymienionych usług, jakie zawiera dana oferta możesz dowiedzieć się też, który ubezpieczyciel należy do systemu BLS, jaka jest suma ubezpieczenia NNW i zakres assistance czy AC. Przejście do sprawdzenia szczegółów oferty powoduje niezobowiązującą rezerwację polisy w proponowanej cenie na 30 minut.

Standardowo możesz zamówić rozmowę telefoniczną z doradcą. A jeśli zdecydowałeś już, które ubezpieczenie będzie dla Ciebie odpowiednie, mfind przekieruje Cię do strony ubezpieczyciela.

Kalkulator OC na superpolisa.pl

Po wypełnieniu formularza standardowymi danymi otrzymujesz zestawienie dopasowanych do Twoich potrzeb ubezpieczeń. Listę możesz zapisać, wydrukować lub wysłać na swoją skrzynkę mailową, aby później łatwo do niej wrócić. Wykaz ofert jest ustawiony od najtańszej do najdroższej, ale możesz zmienić tę kolejność, wybierając sortowanie według ceny, ale malejąco.

Jeśli masz niezbyt miłe doświadczenia związane z którymś ubezpieczycielem i na pewno nie chcesz poznać jego oferty, po lewej stronie znajduje się lista TU, spośród których możesz wybrać tych niepożądanych. Wówczas ich propozycje znikną z Twojego zestawienia.

Sama lista wybranych dla Ciebie ubezpieczeń przedstawia się bardzo prosto i ogranicza do ikonograficznego przedstawienia zakresu ubezpieczenia (dowiesz się z niego, co otrzymasz w pakiecie i jakie dodatki są dostępne) oraz do podania ceny polisy.

Na pierwszy rzut oka nie widać opcji zakupu przez internet. Znajduje się ona dopiero po przejściu do szczegółów oferty, gdzie umieszczono także informacje o warunkach rozłożenia płatności na raty i możliwość wybrania dodatkowej ochrony.

Poza ceną całego pakietu porównywarka przedstawia cenę samego OC.

W porównywarce superpolisa.pl nie zobaczysz wszystkich ofert. Poznanie propozycji niektórych ubezpieczycieli wymaga skontaktowania się z działem Call Center.

Kalkulator OC na porowneo.pl

Lista ofert ubezpieczeniowych jest podana w prosty sposób, jednak informacje o zakresie ochrony w danej ofercie ograniczają się jedynie do podania nazwy ubezpieczenia. Z poziomu porównywarki niestety nie ma możliwości poznania szczegółów, jak np. bezpłatne otrzymanie Zielonej Karty do OC, wysokość sumy gwarancyjnej w NNW czy czas, na jaki otrzymasz samochód zastępczy w ramach assistance.

Oferty ułożone według ceny (rosnąco) porządkują wykaz, ale żeby otrzymać więcej informacji przed zakupem, konieczne jest zostawienie swoich danych kontaktowych. Zakup polisy online wiąże się z przekierowaniem na stronę wybranego ubezpieczyciela i dopiero na tym etapie ujawniane są szczegóły oferty.