Zaznacz stronę

Zakup OC w pakiecie z AC jest bardziej opłacalny niż nabywanie ubezpieczenia oddzielnie. Oznacza to, że na obowiązkowej ochronie samochodu uda się sporo zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się kupić zestaw polis. Sprawdź, czym charakteryzują się pakiety ubezpieczeń i dowiedz się, jak płacić mniej za OC.

Ubezpieczenie OC – bardziej opłaca się zakup w pakiecie

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i zachowania ciągłości ochrony. Skoro każda osoba posiadająca samochód musi nabyć odpowiednią polisę, warto poszukać sposobów na to, by płacić za nią jak najmniej. Jednym z nich może być kupienie zestawu ubezpieczeń.

Pakiet OC/AC jest znacznie tańszy niż każde ubezpieczenie kupowane oddzielnie. Dzieje się tak dlatego, że kupując większą liczbę polis od jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, zyskasz okazję skorzystania z preferencyjnej oferty. Ubezpieczyciel ma wówczas możliwość obniżenia ceny polisy OC. Warto przyjrzeć się takiej sytuacji na przykładzie:

Kierowca Fiata 500 z 2012 roku otrzymał propozycję wykupienia OC w cenie 820 złotych. Z kolei, gdy postanowił z obowiązkową polisą wykupić również AC w tym samym towarzystwie, cena OC spadła do 660 złotych, a AC miało kosztować 890 złotych. Koszt zakupu polisy OC obniżył się zatem o 160 złotych.

Chociaż oszczędzanie na OC poprzez opłacanie dodatkowych usług może wydawać się dziwne, rozszerzony zakres ochrony okaże się przydatny w wielu sytuacjach, np. gdy dojdzie do zdarzenia losowego, którego nie sposób było przewidzieć. Zakup OC w pakiecie z AC stanie się więc szczególnie korzystny dla kierowców i tak planujących zakup autocasco.

Dlaczego warto wykupić również polisę AC?

Polisa AC będzie świetnym wyborem dla wszystkich, którym zależy na rozszerzonym pakiecie świadczeń, a także na kompleksowej ochronie pojazdu. Zakup dodatkowego ubezpieczenia zaleca się przede wszystkim kierowcom nowych samochodów lub posiadaczom aut luksusowych marek. AC rekomenduje się także osobom, które kupiły swoje pojazdy na kredyt – w przypadku kradzieży polisa uchroni pechowców przed koniecznością spłaty rat za nieposiadane już mienie. Jeżeli często podróżujesz, w dodatku w odległe miejsca, autocasco oszczędzi Ci wydatków w kryzysowych sytuacjach, gdy Twój samochód trzeba będzie holować albo naprawić. Odszkodowanie z polisy zrekompensuje w dużym stopniu wszelkie poniesione koszty.

Pakiety ubezpieczeń dla właścicieli nowych aut

Jeżeli kupujesz auto z salonu, zdecyduj się na zakup tzw. pakietu dealerskiego. Oferty tego rodzaju powstają za sprawą współpracy towarzystw ubezpieczeniowych z koncernami motoryzacyjnymi. W jednej umowie najczęściej zostaje połączona ochrona w ramach OC, AC, assistance i NNW.

Pakiety dealerskie okazują się korzystne pod względem zakresu świadczonych usług, a także z powodu ich cen. Pamiętaj jednak, że oferty ubezpieczenia na ten sam model samochodu mogą się różnić się w każdym salonie, dlatego że ich atrakcyjność jest uzależniona od umiejętności negocjacji poszczególnych sprzedawców aut.

Dużą zaletą pakietu dealerskiego wydaje się bez wątpienia stosowana przy nim ryczałtowa wycena polisy, naliczana od wartości samochodu (np. 3%). Kto skorzysta na tej metodzie kalkulacji? Przede wszystkim zyskają na tym osoby nieposiadające wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. W trakcie podpisywania umowy wiek właściciela auta nie ma znaczenia, podobnie, jak jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów czy historia ubezpieczenia.

Zakup całościowego ubezpieczenia auta w salonie samochodowym ma niestety swoje wady. Przede wszystkim nie można wybrać towarzystwa ubezpieczeniowego ani samodzielnie zadecydować o warunkach ochrony. Indywidualne wyszukiwanie najtańszego OC i AC będzie opłacalne, jeśli masz bogatą historię ubezpieczenia innych pojazdów, a ocena ryzyka ubezpieczeniowego okazuje się w Twoim przypadku niezwykle korzystna.

W pakietach ubezpieczeń OC i AC stworzonych z myślą o posiadaczach nowych aut stosuje się:

  • stałą sumę ubezpieczenia – oznacza to, że ubezpieczyciel zapewnia ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania w wysokości potwierdzonej przez fakturę zakupu, bez względu na dzień wystąpienia szkody;
  • gwarancję zachowania wartości fakturowej nawet przez 3 lata użytkowania auta (jeśli ubezpieczony kontynuuje umowę).

Używane auto – ile zyskasz, gdy kupisz pakiet OC/AC?

Zakupienie ubezpieczenia OC w pakiecie z AC będzie korzystniejsze niż nabycie kilku polis samodzielnie również w przypadku starszych pojazdów. Jeśli wybierzesz zestaw polis, zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych. Stało się tak w przypadku pani Katarzyny:

35-letnia właścicielka Opla Astry IV Business z 2014 roku, posiadająca dość niewielkie zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy (10%), wyda w towarzystwie Allianz Direct na pakiet OC/AC 3855 zł. Jeśli jednak kupiłaby w tym samym TU dwie osobne polisy, za OC zapłaciłaby 1890 zł, natomiast AC 2695 zł. W sumie: 4585 zł. Zawierając umowę Pani Katarzyna zaoszczędzi na OC niemało, bo aż 1965 złotych, a zyska dodatkową ochronę auto casco.

Jaki pakiet OC i AC będzie najkorzystniejszy?

Korzystny pakiet ubezpieczeń to taki, który kosztuje możliwie najmniej oraz posiada zakres ochrony dostosowany do indywidualnych potrzeb i spełniający Twoje oczekiwania. W przypadku ofert autocasco nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Najlepiej zwrócić uwagę na:

  • udział własny (czyli kwotę, jaką trzeba dopłacić z własnej kieszeni w razie naprawy pojazdu)
  • amortyzację części (tzn. potrącenie za zużycie wymienianych elementów)
  • rodzaj części stosowanych w trakcie likwidacji szkody (oryginalne bądź zamienne).

Każdy z wspomnianych czynników wpłynie na koszt ubezpieczenia, ale również na zakres i jakość gwarantowanej ochrony.

Pamiętaj, że ceny ubezpieczeń samochodowych są nie tylko zróżnicowane pod względem rodzaju i wartości pojazdu, ale także z uwagi na odmienną politykę cenową wobec wybranych grup kierowców. Najdroższe pakiety ubezpieczeń dotyczą młodych kierowców, dlatego że towarzystwa ubezpieczeniowe minimalizują w ten sposób ponoszone ryzyko. Najtańsze OC i AC dotyczy przede wszystkim doświadczonych właścicieli pojazdów, posiadających dłuższą – przez co bardziej wiarygodną – historię ubezpieczenia.

Zakup innych ubezpieczeń danego towarzystwa

Za zakup dodatkowych ubezpieczeń (np. ubezpieczenia mieszkania) ubezpieczyciele przyznają dodatkowe zniżki, nawet do 20%. Dzięki rozszerzonej ochronie można zabezpieczyć nie tylko swój pojazd, ale też dom, zdrowie, życie czy emeryturę. Często przy zakupie polisy dla nieruchomości, właściciel pojazdu uzyskuje kod rabatowy. Zdarza się, że także podczas wyliczania ceny OC zostaje poproszony o podanie, jakiego rodzaju ubezpieczenie w konkretnym towarzystwie jeszcze posiada – wykupienie dodatkowych usług finalnie minimalizuje koszt zakupu obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Skorzystaj z kalkulatora OC/AC, by znaleźć najtańsze polisy

Aby znaleźć najtańsze OC i nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Nie musisz samodzielnie wyszukiwać ofert i analizować ich na podstawie swojej indywidualnej sytuacji – zrobi to za Ciebie darmowy kalkulator OC/AC. Wygodne i praktyczne narzędzie porówna oferty rozmaitych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że jednorazowo wypełnisz formularz, podając dane niezbędne do obliczenia składek. Specjalny system zbierze uzyskane informacje i wysyła do centrali towarzystw. Tam dane zostają przeanalizowane, a następnie odesłane w formie gotowych ofert z wyszczególnioną ceną OC. Nie musisz wychodzić z domu, aby ubezpieczyć swoje auto, zaoszczędzisz więc nie tylko pieniądze, ale również swój czas. Możesz to zrobić na przykład poprzez porównywarkę IZI, gdzie zarówno sprawdzisz oferty ubezpieczenia samochodu, jak i będziesz mógł od razu kupić OC i AC przez internet.

Zakup ubezpieczeń w pakiecie jest bardziej korzystny niż kupowanie każdej polisy oddzielnie. Już na etapie poszukiwania obowiązkowego OC zastanów się, czy nie potrzebujesz też dodatkowej ochrony, by wobec nagłych problemów ze swoim samochodem nie musieć martwić się kosztownymi naprawami i móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Najlepszy pakiet ubezpieczeń to taki, który łączy w sobie niską cenę i ochronę dopasowaną do Twoich potrzeb.