Zaznacz stronę

Czy najtańsze OC jest zawsze najlepsze? Czy należy sugerować się rankingami najtańszych ubezpieczeń, które są publikowane w internecie? Przyjrzyjmy się Rankingowi OC/AC.

Która firma oferuje najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, a odpowiedź powinna zależeć od tego, kto pyta. Dla jednych najważniejsza pozostaje cena. Z kolei inni cenią sobie zakres ochrony, łatwość kontaktu z ubezpieczycielem i inne czynniki. Większość właścicieli pojazdów (około 70%) kupuje wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jednak co czwarty kierowca decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia AC. Eksperci z serwisu internetowego ranking-oc-ac.pl chcieli sprawdzić, który ubezpieczyciel wypada najkorzystniej. Dlatego opracowali specjalny ranking ubezpieczeń OC i AC.

Ranking najtańszego OC - czy to możliwe? 1

Nie tylko cena

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest ustalony prawnie. Nie dziwi więc, że podstawowym kryterium wyboru oferty ubezpieczeniowej pozostaje cena. A ta bywa różna. Firmy ubezpieczeniowe mają prawo do ustalenia kwoty składki. Zwłaszcza, że ponad 80% składki przeznaczana jest na pokrycie szkód wydarzeń z przeszłości. Wysokość ceny zależy od parametrów pojazdu i informacji na temat jego właściciela.

Różnice cenowe przyczyniły się do popularności różnego rodzaju rankingów ubezpieczeń, które zestawiają oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Głównym kryterium porównania pozostaje rzecz jasna cena.

Ubezpieczyciele, których oferty plasują się na podium rankingów najtańszego ubezpieczenia samochodu często zdobywają uznanie klientów. Czy słusznie? Jeśli będziemy sugerować się wyłącznie ceną mogą nam umknąć inne, istotne informacje na temat ubezpieczyciela. Warto zwrócić uwagę na przykład na sposób, w jaki firma ubezpieczeniowa realizuje świadczenia.

Tanio, ale czy rzetelnie?

W 2018 roku do Rzecznika Finansowego wpłynęło 4843 skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. 3784 z nich odnosiło się do OC. Oczywiście jedynie część z tych skarg uznano za zasadne.

Poszkodowani zgłosili sporo uwag do sposobu likwidacji szkody. Zdaniem skarżących, ubezpieczyciele  niesłusznie kwalifikowali szkodę jako całkowitą, zaniżali wartość pojazdu w stanie sprzed szkody, a zawyżali wartość po zdarzeniu, przez co odszkodowanie okazywało się niewystarczające na zrekompensowanie poniesionych strat.

Poszkodowani skarżyli się również na niskie odszkodowania za szkody osobowe. Według nich, firmy ubezpieczeniowe zaniżają procent uszczerbku na zdrowiu, przyznają zbyt niskie kwoty rekompensaty, odmawiają wypłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez osoby bliskie.

Najmniej skarg (w przeliczeniu na 1% udziału rynkowego) wpłynęło na następujące towarzystwa ubezpieczeniowe:

 • Warta (22 skargi na 1% udziału rynkowego);
 • Pocztowe TUW (31 skarg);
 • STU Ergo Hestia S.A. (35 skarg);
 • TUiR Allianz Polska S.A. (36 skarg);
 • Gothaer TU S.A. (43 skargi);
 • PZU S.A. (45 skarg);
 • Concordia Polska TUW (46 skarg);
 • TU INTERRISK S.A. VIG (46 skarg).

Z kolei na następujące firmy ubezpieczeniowe wpłynęło najwięcej skarg: 

 • TUZ TUW (104 skargi na 1% udziału rynkowego);
 • AVIVA TU Ogólnych S.A. (83 skargi);
 • Link4 TU S.A. (81 skarg).

Należy zauważyć, że wśród ubezpieczycieli, którzy są oskarżani najczęściej, znajdują się także najtańsze firmy ubezpieczeniowe.

Ranking nie tylko cenowy

Oprócz ceny i sposobu likwidacji szkody na wybór oferty wpłynąć mogą również inne czynniki. Warto zastanowić się między innymi, czy ubezpieczyciel oferuje nam w pakiecie z OC dodatkowe ubezpieczenia i, jaki jest ich zakres. 

Rankingi OC i AC, które uwzględniają jedynie kwotę składki, nie pozwalają na szerszą ocenę ubezpieczyciela. Dzięki takim rankingom możemy wybrać najtańszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego, ale nie zawsze będzie ona dostosowana do naszych oczekiwań i potrzeb.

Właśnie dlatego powstał ranking-oc-ac.pl, który pozwala porównać ubezpieczycieli pod kątem:

 • łatwości likwidacji szkody;
 • dodatkowych polis w pakiecie z OC;
 • zakresu ochrony w stosunku do ceny;
 • kontaktu z ubezpieczycielem.

Co ważne, ocen dokonują użytkownicy strony. To oni przyznają punktację poszczególnym towarzystwom ubezpieczeniowym. Oceny użytkowników są sumowane, aby mogły utworzyć całościowy obraz ubezpieczyciela i jego oferty. Następnie zestawia się ze sobą ocenione firmy ubezpieczeniowe. W ten sposób powstaje ranking oparty na doświadczeniach prawdziwych kierowców.

Na stronie znajdziemy również szczegółowe informacje na temat oferty ubezpieczeniowej konkretnych firm. Dowiemy się między innymi, jak skomunikować się z danym ubezpieczycielem. Poznamy także zakres dodatkowych ubezpieczeń, które możemy zakupić wraz z OC.

Dzięki kompleksowym informacjom na temat zakresu ubezpieczenia oraz ocenie, jaką towarzystwom wystawili klienci można znaleźć bardziej spersonalizowaną ofertę.