Zaznacz stronę

Koszt polisy OC, zwłaszcza dla młodych kierowców, często jest znacznie wyższy w porównaniu z doświadczonymi uczestnikami ruchu drogowego. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe, jednak by zmniejszyć opłaty z nim związane, możesz skorzystać z kilku tricków. W ten sposób będziesz w stanie zaoszczędzić sporą sumę!

Przemyśl wybór auta

Kupując samochód, weź pod uwagę to, że właściciele niektórych marek są zobowiązani płacić więcej. Ubezpieczyciele dysponują dokładnymi danymi statystycznymi, dzięki którym mogą trafnie nakreślić profil kierowcy po samym wyborze samochodu. Dlatego tak ważne staje się porównanie ubezpieczeń samochodowych przez internet. Możesz to zrobić na izi.pl, gdzie można od razu kupić OC i AC.

Pojazdy, których konstrukcja i budowa sprzyjają szybkiej i niebezpiecznej jeździe, często są powodem, dla którego ich właściciel musi płacić wyższe ubezpieczanie OC. Posiadacze samochodów marek takich jak Suzuki, Chevrolet czy Kia mogą cieszyć się niskimi polisami.

Kwestiami wysokości polisy powinieneś zainteresować się już przed kupnem auta. Z łatwością znajdziesz dokładne informacje i rankingi dotyczące kosztów ubezpieczeń. Pamiętaj, że koszty związane z nabyciem pojazdu nie kończą się na transakcji w salonie czy komisie. Utrzymanie auta często dla wielu kierowców okazuje się zaskakująco kosztowne. Zapobiec temu możesz poprzez dokładne przeanalizowanie ofert jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Zarejestruj pojazd w mniejszej miejscowości

Wielu z nas posiada inny adres zameldowania i zamieszkania. Sytuacja ta ma często miejsce u studentów i osób, które wyjechały do pracy poza swoją rodzinną miejscowość. Jeśli należysz do grona takich osób, możesz to wykorzystać i zarejestrować pojazd w mniejszym mieście, i osiągnąć niższą stawkę OC. Jest to związane z tym, że w dużych metropoliach istnieje znacznie większe ryzyko wystąpienia wypadku czy kolizji, w porównaniu ze wsiami i niewielkimi miastami, gdzie ruch drogowy jest naturalnie bardziej ograniczony. W ten prosty sposób jesteś w stanie obniżyć znacznie wysokość OC, uzyskując satysfakcjonującą wartość.

Wybierz pakiet od dealera

Jeśli zdecydujesz się na zakup auta z salonu, doskonałym pomysłem będzie zaopatrzenie się jednocześnie w pakiet od dealera. Poszczególne salony współpracują z zakładami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu są w stanie zaproponować Ci tani pakiet OC, AC i Assistance. Jest to dobra opcja dla młodszych kierowców, którzy nie posiadają zniżek czy rabatów. Musisz jednak pamiętać, że umowy posiadają wiele regulacji, dlatego przed podpisaniem dokumentu koniecznie zorientuj się, czy będziesz w stanie spełnić wszelkie wymagania.

Opłać składkę z góry

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych umożliwia opłacenie polisy zarówno w ratach jak i jednorazowo w całości. To drugie rozwiązanie często okazuje się znacznie lepsze i można wtedy zyskać upust. Płacenie polisy OC w ratach jest zazwyczaj mniej korzystnym cenowo rozwiązaniem. Decydując się na uiszczenie opłaty jednorazowo, będziesz w stanie zaoszczędzić znaczną kwotę.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na opłacenie całej wartości polisy na raz, zdecyduj się na rozłożenie sumy na 2 lub maksymalnie 4 raty. Podzielenie polisy na 4 części jest oferowane przez mniejszość ubezpieczycieli. Wariant 12 rat jest rzadkością na rynku i często osoby wybierającą taką opcję przepłacają. Nie zapominaj o tej zależności przy wybieraniu oferty.

Zarejestruj auto ze współwłaścicielem

Ten sposób doskonale sprawdzi się, zwłaszcza gdy jesteś młodym kierowcą. Znalezienie współwłaściciela, który ukończył 25 rok życia i może pochwalić się bezwypadkową historią jazdy, zagwarantuje, że polisa będzie znacznie niższa. W takiej sytuacji będziesz miał doskonałe warunki na zapracowanie na własne zniżki. Po kilku lub kilkunastu latach, po nabraniu doświadczenia, będziesz mógł stać się jedynym właścicielem pojazdu. Wówczas otrzymasz niższą stawkę ubezpieczenia OC samodzielnie.

Porównaj różne oferty

Porównanie ofert proponowanych przez różne Towarzystwa Ubezpieczeniowe jest jednym z najłatwiejszych sposobów, aby wybrać najlepszą ofertę. Dostępne w internecie porównywarki i kalkulatory sprawdzają się doskonale, gdy musisz szybko podjąć decyzję odnośnie wyboru OC. Dodatkowo, w trakcie poszukiwań oferty możesz natknąć się na atrakcyjne promocje i rabaty, dzięki którym będziesz w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej. Pamiętaj, nie zawsze warto być lojalnym w stosunku do obecnego ubezpieczyciela.

Na co zwrócić uwagę kupując OC?

Każdy młody kierowca, wybierając polisę OC, powinien skupić się głównie na cenie. Zakres polisy jest regulowany ustawą, dlatego oferty przedstawiane przez różnych ubezpieczycieli są takie same. Poszczególne firmy konkurują między sobą ceną polisy, jednak pamiętaj, że zawsze lepiej wybrać ofertę kierowaną przez sprawdzoną firmę, którą darzysz zaufaniem, jeśli rzecz jasna będzie miała konkurencyjną stawkę.

Przeglądając oferty, zapoznaj się z dodatkowymi promocjami. Niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki przy kupnie OC online. Inną zachętą, która ma na celu przyciągnięcie uwagi zainteresowanych, jest dokładanie do polisy Zielonej Karty lub podstawowego pakietu assistance. Dla niektórych opcja ta może okazać się wyjątkowo atrakcyjna.

Znalezienie taniego OC nie jest tak trudne, jak się wydaje. Nie zapominaj, że OC jest obowiązkowe, a jego zakup nieunikniony. Jeśli jednak skorzystasz z kilku sztuczek, możesz obniżyć stawkę o znaczną kwotę.

Czego nie robić?

Przede wszystkim odrzuć nielegalne metody i nie oszukuj. Szukając dziur w prawie, a następnie je wykorzystując, możesz narobić więcej szkód niż pożytku. Młodzi kierowcy często ukrywają przebyte wypadki i stłuczki, a dodatkowo deklarują, że ich staż za kierownicą jest znacznie dłuższy.

Wśród innych nielegalnych sposobów znajdziemy również wielokrotne przedłużanie polis tymczasowych obowiązujących pierwotnie 30 dni.  Ubezpieczenia te, nazywane również komisowymi, są przeznaczone dla samochodów na sprzedaż, które nie są wykorzystywane na drodze. Polisy te są tanie i do określenia ich wysokości nie jest brana pod uwagę historia kierowcy. Warto jednak wiedzieć, że takie działania są karane pozbawieniem wolności nawet do 5 lat.

Oszukują również przedsiębiorcy zmuszeni do ubezpieczania samochodów służbowych. Pojazdy te są zdecydowanie częściej wykorzystywane, dlatego ryzyko wypadku czy innego nieszczęśliwego zdarzenia jest większe. Przekłada się to na drogie polisy OC, dlatego często pojazdy te rejestrowane są jako prywatne. W przypadku wykrycia takiego oszustwa nieunikniona będzie wysoka kara finansowa.

Mimo że skorzystanie z nielegalnych metod dla wielu osób może okazać się kuszące, nie warto decydować się na tak ryzykowne działania. Wysokie kary pieniężne, a nawet pozbawienie wolności, powinno skutecznie zniechęcić każdego odpowiedzialnego kierowcę. Istnieje wiele sposobów by w łatwy, a przede wszystkim legalny sposób, obniżyć koszty polisy OC.