Zaznacz stronę

Rezygnacja z polisy może być niezbędna w wielu sytuacjach. Na takie działanie możesz zdecydować się między innymi, gdy kończy się okres Twojej polisy, a Ty nie chcesz kontynuować umowy z danym ubezpieczycielem. Wypowiedzenie umowy nie jest skomplikowane i jest możliwe w dowolnym momencie jej trwania. We wniosku możesz wyznaczyć konkretny termin, w którym oferta zostanie anulowana lub zdecydować o jej rozwiązaniu w dniu nadania dokumentu.

Z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia OC zazwyczaj spotykamy się przy kupnie używanego samochodu, gdy nie chcemy korzystać z polisy poprzedniego właściciela. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji?

Kupno samochodu – formalności

Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu używanego, powinieneś od sprzedawcy otrzymać dokument, który potwierdzi zawarcie umowy polisy OC. W przypadku, gdy osoba sprzedająca pojazd nie przekaże Ci poświadczenia, możesz zdobyć takie informacje samodzielnie. Dzięki ogólnodostępnej bazie UFG możesz szybko sprawdzić, czy samochód jest objęty ubezpieczeniem. Aby uzyskać dostęp do danych, potrzebny będzie jedynie numer rejestracyjny.

Przeczytaj również artykuł: Od czego zależy wysokość OC?

Te bazę warto sprawdzić nawet wtedy, gdy otrzymałeś dokument potwierdzający polisę. Bywa i tak, że składka nie została opłacona, co sprawia, że pojazd nie pozostaje pod ochroną ubezpieczyciela.

Weryfikację posiadania obowiązkowego ubezpieczenia powinieneś dokonać jeszcze przed kupnem samochodu. Pamiętaj, że jeśli auto nie będzie miało polisy, musisz wykupić OC jeszcze w dniu jego zakupu. Korzystanie z samochodu bez ubezpieczenia może zakończyć się wysoką karą finansową, dlatego miej to na uwadze podczas dokonywania transakcji.

Co zrobić z OC po zbywcy?

Gdy kupisz samochód, którego poprzedni właściciel opłacił polisę OC, możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji:

  • Skorzystaj z polisy do końca jej trwania

Możesz skorzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania umowy. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczyciele zazwyczaj decydują się na ponowne oszacowanie wysokości polisy. W związku z tym, możesz zostać poproszony o sporą dopłatę. Sytuacja ta ma bardzo często miejsce, gdy samochód nabywa młody, niedoświadczony kierowca. Wówczas ryzyko wystąpienie stłuczki czy wypadku, może okazać się wyższe. Różnica może wiązać się z ogromnymi dodatkowymi kosztami, dlatego przed podjęciem decyzji o zatrzymaniu OC warto skontaktować się z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzysta sprzedający i dopytać o rekalkulację wysokości OC.

  • Rozwiąż umowę OC poprzedniego właściciela

Na wypowiedzenie umowy decyduje się wielu nowych właścicieli używanych wcześniej pojazdów. Często chcą oni skorzystać z usług innych sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych lub wolą zmienić polisę ze względu na konieczność wysokich dopłat związanych z rekalkulacją. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na wymówienie umowy po upływie określonej ilości czasu, będziesz musiał opłacić okres, przez który korzystałeś z ubezpieczenia.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Jeśli zechcesz zakupić nową polisę u innego ubezpieczyciela, koniecznie musisz złożyć wypowiedzenie w poprzedniej firmie. Niezbędne jest złożenie oświadczenia w formie pisemnej. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umieszcza na swoich stronach gotowe do druku dokumenty, które znacznie ułatwią Ci przeprowadzenie całego procesu. Każdy wniosek o rozwiązanie umowy musi zawierać imię, nazwisko ubezpieczonego, dane pojazdu, numer i seria polisy, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego oraz podstawę prawną, z której składana jest rezygnacja. Uzupełniony dokument powinien zostać wysłany do ubezpieczyciela poprzez pocztę, kuriera czy e-mailem. Możesz także złożyć osobistą wizytę u swojego agenta.

W jakich sytuacjach możemy wypowiedzieć umowę OC?

Kupno nowego samochodu jest najpopularniejszą przyczyną składania wypowiedzenia umowy OC. Proces ten możesz przeprowadzić również w momencie, gdy skończy się okres, na który zostało zawarte ubezpieczenie i w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować z automatycznego wznowienia umowy. Najczęstszymi powodami chęci zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego jest niezadowolenie z wysokości składek lub pojawienie się bardziej atrakcyjnej oferty. Musisz wiedzieć, że wypowiedzenie umowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, dlatego możesz śmiało zmieniać ubezpieczyciela, nie bojąc się o konsekwencje finansowe.

Wypowiedzenie umowy przy podwójnym ubezpieczeniu

Czasem zdarza się sytuacja, gdy wykupimy nowe ubezpieczenie OC, jednocześnie zapominając bądź nie wiedząc, o obowiązującej starej polisie. W takim przypadku wystarczy złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia, które zostało zawarte jako pierwsze. Do roku 2013 konieczne było opłacenie całej składki, jednak wraz z nowelizacją ustawy nie ma takiej konieczności. Zapłacić będziesz musiał jedynie za wykorzystany okres ochrony. Istotne jest jednak, by chcąc złożyć wypowiedzenie umowy OC, przy podwójnym ubezpieczeniu, wybrać właściwy dokument, specjalnie przygotowany do takich sytuacji.

Wypowiedzenie OC, a wyrejestrowanie auta

Umowa OC jest wypowiadana również w momencie, gdy pojazd zostaje wyrejestrowany. Ma to miejsce wtedy, gdy jest on sprzedany lub zarejestrowany za granicą, a także, gdy dojdzie do jego kradzieży. Wyrejestrowanie następuje także wraz z kasacją samochodu. W takich przypadkach konieczne przedstaw swojemu ubezpieczycielowi dokumenty, potwierdzające skreślenie samochodu z rejestru.

Co z samochodami sprowadzanymi z zagranicy?

W Polsce nie ma możliwości zakupienia rocznego OC dla auta, które pozostaje zarejestrowane za granicą. Aby móc korzystać z nowego pojazdu, który nie ma wykupionej polisy ani OC, wykup ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni. Jeśli samochód posiada przegląd techniczny oraz tablice rejestracyjne, może poruszać się po polskich drogach przez 30 dni. W tym czasie będziesz mógł zająć się formalnościami. Krótkoterminowa polisa nie może zostać przedłużona, dlatego po upływie miesiąca będziesz musiał kupić pełnowymiarowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenia dobrowolne takie, jak AC czy assistance nie przechodzą na nowego właściciela w momencie zakupu. Jeśli jednak chciałbyś, aby ubezpieczenia te zostały przekazane na Ciebie, możesz skontaktować się z ubezpieczycielem przed ostatecznym dokonaniem transakcji zakupu. Jeśli ubezpieczyciel zgodzi się na takie działanie, prawdopodobnie, tak samo, jak w przypadku OC, nastąpi rekalkulacja wysokości składki. Jeśli po ustaleniu wysokości opłat wciąż będziesz zainteresowany polisą, Twoim obowiązkiem będzie przesłanie ubezpieczycielowi podpisanego dokumentu kupna samochodu, tak by ten mógł przenieść umowę dotyczącą dobrowolnej polisy na Ciebie. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się dodatkowymi ubezpieczeniami bez konieczności zajmowania się zbędnymi formalnościami.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu będziesz musiał złożyć wypowiedzenie OC, pamiętaj, że działania to nie wiąże się z koniecznością wniesienia dodatkowych opłat. Przygotuj odpowiednie dokumenty i skontaktuj się z ubezpieczycielem. W ten sposób szybko i sprawnie załatwisz wszelkie formalności.